Magia przyjaźni w Harrym Potterze

Świat magii wciągnął wielu czytelników, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Co było prawdziwą mocą tej serii, która przyciągnęła miliony fanów? Prawdopodobnie prawdziwą magią serii o Harrym Potterze, jest przyjaźń. Od niej się zaczęło i ona stała się kluczowym fundamentem całej serii. Jej każdy aspekt, od pierwszych nieporadnych słów wobec nowo poznanej osoby, po próby lojalności i wiary między przyjaciółmi, nadają ponadczasowy wydźwięk dla czytelnika w każdym wieku.

Jeden z głównych fundamentów serii

Pierwszy tom serii, Harry Potter i Kamień Filozoficzny, na wstępie pokazuje czytelnikowi, jakie życie wiedzie jedenastoletni Harry Potter. Brakuje mu miłości, przyjaźni, rodziny i przyjaciół. Nie jest akceptowany nawet przez własne wujostwo. Kiedy jednak, po wielu problemach, chłopiec dostaje list ze szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart, zmienia się wszystko. Początkowo to, co zachwyca młodego czarodzieja, a jednocześnie czytelnika, to świat pełen magicznych i często dziwnych, ale zachwycających zjawisk. Szybko można zauważyć, że to, co najbardziej przyciąga Harry’ego Pottera to przyjaźń. Kiedy po raz pierwszy doznaje życzliwości, chęci poznania jego osoby, a z czasem prawdziwej relacji z rówieśnikami, staje się to dla niego czymś czego dotychczas nie miał. Odnajduje sens i cel życia.

Prawdziwe relacje bohaterów

Na przestrzeni serii, motyw przyjaźni stale rośnie. Proste z początku relacje, z każdym tomem stają się coraz bardziej skomplikowane. Nie jest idealnie. Harry Potter spotyka wile problemów i kryzysów na swojej drodze, a jego przyjaciele są poddawani próbie lojalności i wytrwałości w obliczu tego, z czym zmierzyć się musi bohater książek.

Nie brakuje oczywiście wątków przyjaźni z innymi ludźmi. Dawni przyjaciele rodziny Harry’ego Pottera przewijają się często, a niektórzy nawiązuje głębszą relację z chłopakiem. Miłość również uderza w nastoletnich latach tomu czwartego i piątego. To właśnie Harry Potter i Czara Ognia staje się największą bombą nastoletnich uczuć i problemów wynikających z przyjaźni i miłości.

Czy przyjaźń przetrwa wszystko?

To pytanie, jakie stawia cała seria. Odpowiedź może się wydawać łatwa, ale każda kolejna część przygód Harry’ego Pottera pokazuje, że nie jest taka oczywista. Wielu czytelników przeżywa historię Wybrańca, jakby samemu brała w tym udział. J.K. Rowling postarała się, by świat magii mocno opierał się na uczuciach. To one stają się synonimem czarów, dają nadzieję i pozwalają pokonać strach i przeciwności. Świat tak diametralnie różny od prawdziwego, jest jednocześnie niezwykle realistyczny kiedy chodzi uczucia. Bo to właśnie przyjaźń staje się magią, dzięki której Harry Potter walczy do samego końca.