Dorastanie z Harrym Potterem

Seria książek o młodym czarodzieju podbiła serca milionów czytelników, w różnym wieku, na całym świecie. Sporo z nich zna Harry’ego Pottera poprzez dorastanie razem z nim. To największy atut przygód, o jakich można przeczytać w tej serii. Każdy kolejny tom jest bardziej dojrzały, a czytelnik wraz z bohaterem odkrywa nie tylko magiczny świat, ale także aspekty dorastania.

Magiczny list zmienia wszystko

Dzisiaj niemal każde dziecko, a nie rzadko też dorosły, marzy o liście z Hogwartu, szkoły Magii i Czarodziejstwa. Skąd tak ikoniczny wizerunek zwykłej koperty? Otóż ważne co jest w środku. Harry Potter ze strony www.taniaksiazka.pl wiódł nieszczęśliwe życie, pełne pogardy i braku akceptacji, do czasu kiedy dostał swój list. To jakby otworzyć drzwi do innego świata, gdzie wszystko jest możliwe. Tak się czyje zarówno bohater, jak i czytelnik. Już sama zawartość koperty sprawia, że można zapomnieć o zmartwieniach świata codziennego. Każda nowa informacja o świecie magii generuje kolejne pytania i chęć zanurzenia się w świecie wykreowanym przez J. K. Rowling.

Oczami dziecka

Pierwsze dwa tomy serii, “Kamień Filozoficzny” oraz “Komnata Tajemnic”, są na wpół dziecięce, na wpół mroczne. Jest to początek niebezpiecznej drogi ku wojnie, lecz oczami dziecka, które jeszcze się zachwyca światem i nie ma takiego pojęcia o konsekwencjach, czy problemach dorosłego życia. Oczywiście ton powieści nie daje żadnych złudzeń. Dla jedenastoletniego czy dwunastoletniego dziecka, wydarzenia przedstawione w obu tomach są jak najbardziej poważne i niezwykłe. I to jest właśnie magia Harry’ego Pottera, gdyż każde dziecko, nawet trochę starsze, utożsami się z bohaterami i weźmie udział w ich przygodach.

Dojrzewanie w cieniu wojny

Tom trzeci, “Więzień Azkabanu”, wprowadza wielką przemianę. Czytelnik wraz z bohaterami dorasta. Relacje stają się bardziej złożone, to co kiedyś było dziecięcą fascynacją, staje się poważne i niełatwe. Zbliżają się ciężkie czasy, widmo wojny i wielu prób, jakim będą poddani Harry Potter i jego przyjaciele. Ale czy nie takie jest dorastanie. Czwarty tom, “Czara Ognia”, kontynuuje tę przemianę. Wydarzenia posiadają coraz więcej głębi i prowadzą do coraz trudniejszych wyborów. W końcu fabuła zaprowadza czytelnika do miejsca, w którym razem z bohaterem jest świadkiem czegoś, co nie pozwoli już wrócić do dawnych dni pełnych dziecięcych fascynacji.

Egzamin dojrzałości


Ostatnie trzy tomy, “Zakon Feniksa”, “Książę Półkrwi” oraz “Insygnia Śmierci”, są eksplozją magicznych zwrotów akcji i odkrywania tajemnic. Harry Potter nie ma złudzeń, nie jest już dzieckiem. Choć wydaje się, że piętnaście lat to mało, to właśnie od tego czasu życie nastolatka dąży do dorosłości. Czytelnik może wraz z bohaterem stawiać czoło wyzwaniom, jakie stają na drodze. Poszukiwanie siebie i odnajdywanie prawdziwej przyjaźni oraz miłości, podejmowanie decyzji, które wpływają na życie wielu ludzi wokół, to jest droga do dorosłości. Kiedy wraz z Harrym Potterem można zmierzyć się z największymi próbami, jakie stawia przed człowiekiem życie, można naprawdę dojrzeć.